Kurban Bayramı Hutbesi - Müftülük Haber

Müftülük Haber

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 29708 kez okundu. | Kategori : DİYANET
Haberin Tarihi :   24 Ekim 2012 - 20:08

Kurban Bayramı Hutbesi

Büyüt
Küçült
Kurban Bayramı

İLİ            :GENEL

AY-YIL   :EKİM 2012

TARİH    :25/10/2012 (BAYRAM HUTBESİ)

لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ

Hac, 22/37.


KURBAN BAYRAMI

Aziz Kardeşlerim, Şerefli Müminler!

Çehreleri İslam’ın nuruyla aydınlanmış güzel insanlar! Allah’ın evine hoş geldiniz.

Her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu bugünlere bizleri kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve şükürler olsun.

Rabbimizin dost edindiği İbrahim aleyhisselâma, Allah için kurban olmaya razı olan İsmail aleyhisselâma ve her iki peygamberin sadakat ve teslimiyetini evrensel bir bayrama dönüştüren Muhammed aleyhisselâma sonsuz salât ve selâm olsun.

Değerli Kardeşlerim!

Biz Müslümanlar için bu bayramlar; imanı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinci sonsuzluğa taşıyan önemli zaman dilimleridir. Ramazan Bayramımız her yıl bizlere yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in nâzil oluşunu yaşatırken Kurban Bayramımız, üç ilahi dinin kendisinde buluştuğu Hz. İbrahim’den Hz. Muhammed’e uzanan yüce tarihe can verir.

Dün Arafat’ta dünyalıklardan soyunmuş, adeta ak kefenlere bürünmüş, milyonlarca Müslüman, Rabbimizin divânına durdu; ellerini açtı ve bütün insanlık için rahmet diledi. Bugün bizler, kurban ibadetinin manevî ikliminde bir gönül yüceliği yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacağız. Zira kurban; Allah’a, yüce ve ilahî olan her şeye yakın olma arayışıdır. Kurbanda Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in baba-oğul sevgisi ile hakka bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünya vardır. Nitekim Cenab-ı Hak, hutbemizin başında okuduğum ayet-i kerimede meâlen şöyle buyurur: “Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları. Ona ulaşan takvanızdır...” (Hac, 22/37)

Şerefli Müslümanlar, Sevgili Kardeşlerim!

Bir hadis-i şerifinde Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Ben kurban gününü bayram yapmakla emrolundum. Allah onu bu ümmet için bayram kılmıştır. Kurban kesiniz. Zira o babanız İbrahim’in sünnetidir.” (Tirmizi)

Bugün övünç ve sevinç günümüzdür. Bizden güler yüz, tatlı söz, iyi komşuluk, iyi evlatlık, iyi ebeveynlik bekleyenleri sevindirmeliyiz.          Birbirimize sevgimizi ikrar ve ilan etmeliyiz; sözle mümkün olamazsa, hâl ve hareketlerimizle ifade etmeliyiz. Bayramı bayram yapan güler yüzdür, hayır duadır, gönül yapmaktır, bizi insan yapan temel özelliklerin yeniden hatırlanmasıdır. Öyleyse birbirimizi ziyaret ederek evlerden evlere barış, huzur, sevinç, müjde ve kardeşlik duygularımızı taşıyalım.

Gönüllerimizin en ağır yükü olan küslüklere son verelim hatta dargınların ayağına gidelim, özür bekleyenlerden özür dileyelim; komşuluk, akrabalık, dostluk ve en güzeli Allah rızası uğruna, gerekirse yüzümüzü toza bulayalım. Dünyanın en güzel ve en büyük bayramını küçücük nefsanî duyguların altında ezmeyelim.

Bu güzel sabahtan başlamak üzere selamı aramızda yaygınlaştıralım; muhatabımızı tanımasak bile selâmda önce davranalım. Selâmın sıcaklığından ve bereketinden kendimizi esirgemeyelim.

Bugün geçmişlerimiz için, şehitlerimiz için hayır duada bulanalım; onlar için Cenab-ı Haktan mağfiret ve rahmet dileyelim; unutmayalım ki ölülerimizin de üzerimizde hakları vardır.

Aziz Müslümanlar!

Bu güzel bayram sabahında, mümin ve şen gönüllerin ucunu biraz olsun kanatması gereken mühim bir gerçeği hatırlamadan olmaz. Ne yazık ki, Müslüman toplumlar arasında bayram sevincini hissedemeyecek kadar yaralı, yorgun, yoksul, endişeli bir hâletle acı çeken topluluklar vardır. Kendi dinî bayramlarını dahi sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; gözyaşı şiddet, savaş, ekonomik sıkıntı ve yoksulluğun gölgesinde bayram yapmaktan kurtulamayan din kardeşlerimiz vardır. Bu sabah, onların acısını yüreğimizin ucunda hissedelim. Darda ve sıkıntıdaki bütün müminler, eza ve sıkıntıdaki tüm insanlar için bütün samimiyetimizle Rabbimize yönelip dua edelim.

Kardeşlerim!

Cami çıkışında birbirimizin bayramını tebrik etmeyi ihmal etmeyelim; bayramımız mescitlerden başlasın, evlere taşınsın, bütün yeryüzüne yayılsın.

Evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı, yılda bir defa gerçekleşen Kurban ibadetinin coşkusuyla tanıştıralım ve bayramın coşkusunu eşlerimize ulaştıralım. Özellikle varlık sebebimiz olan anne ve babalarımızı unutmayalım ve hayır dualarını almaya çalışalım.

Bayramımız kutlu olsun. Cenab-ı Hak cümlemizi her iki dünyada aziz ve bahtiyar eylesin.Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ

Diyanet İşleri Başkanı
Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
twetter
Ramazan Özel
facebook
Peygamberimizin Hayatı
Son Yorumlar
İrsatçı
Eğitim görevlisi Sınavına iptal mi acaba
hattat salih
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Müftülük Haber | http://www.muftulukhaber.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2015 - 2016
Müftülük Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir.